امروز:  يكشنبه 30 دي 1397
حدیث روز:
امام على عليه السلام :آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.نهج البلاغه(صبحی صالح) ص223 ، خطبه 158
کد خبر: 422
تاریخ انتشار: پنجشنبه , 20 خرداد 1395 21:42
نویسنده: زهرا عابدی

3 هزار هکتار از جنگل‌های بکر پاسارگاد در آتش سوخت

آخرین گزارش‌ها از آتش‌سوزی در تنگ بلاغی و تنگ خرسی پاسارگاد حکایت از ادامه آتش و عدم توان نیروهای مردمی و هلی بردن‌ها در اطفای حریق دارد.

 

به گزارش سفیرباران به نقل ازتسنیم، آتش‌سوزی از حوالی ساعت 10 صبح روزگذشته(چهارشنبه) در محدوده تنگه بلاغی، منطقه‌ای معروف به چاه‌دارن شهرستان پاساردگاد اتفاق افتاده و در حال حاضر نیز در مناطق مختلف از جمله تنگ خرسی و دهانه خرخره هنوز آتش می‌سوزاند و جلو می‌رود.

 

صعب‌العبور بودن منطقه، وزش باد و درختانی که به زغال تبدیل شده سبب بروز آتش‌های پی در پی شده و هنوز به‌نیاز به نیروهای مردمی و خدماتی بیشتری برای اطفاء حریق نیاز است.

 

متاسفانه آتش خسارت زیادی به محیط زیست منطقه وارد کرده و به گفته فعالان محیط زیست بیش از 3 هزار هکتار از جنگل‌های بکر شهرستان پاسارگاد در آتش سوخته است.

 

آتش خانه جانواران و حیات وحش منطقه را به شدت با خطر مواجه کرده و لانه بسیاری از پرندگا از جمله کبک‌ها طعمه حریق شده و لاک‌پشت‌ها نیز نتوانستند از آتش جان سال به در برده و سیاه بخت شده‌اند.

 

فرماندار شهرستان پاسارگاد نیز با بیان اینکه با وجود تداوم حریق در منطقه پاسارگاد و نرسیدن نیروها و دستگاه‌های کمکی تخصصی از سوی نهادهای متولی، از توقف هلی‌برد در این منطقه خبر داده است.

 

یزدی گفت: خلبان و عوامل پروازی هلی‌کوپتر هلال‌احمر حاضر در محل اعلام کردند که چون ساعت پروازی آنان محدود است دیگر امکان ادامه کار را نخواهند داشت و هلی‌برد نیروها متوقف شده است.

 

طاهر ایزدی با تایید اینکه هلی‌کوپتر هلال‌احمر حاضر در منطقه مربوط به استان خوزستان بوده است، گفت: اگر ما امکان هلی‌برد نیروها را با تعداد بیشتری هلی‌کوپتر داشتیم، می‌توانستیم افراد زیادتری را به منطقه اعزام کرده و کار را با سرعت بهتری پیش ببریم.

 

وی بیان کرده است: تاکنون پیگیری‌ها برای اعزام هلی‌کوپتر و هواپیمای آب‌پاش از مرکز، نتیجه‌ای نداشته است  و در زمان آغاز حریق تاکنون، تنها یک‌بار هواپیمای آب‌پاش حوالی ساعت 14 امروز بر فراز منطقه پرواز داشت و پس از آن دیگر مشاهده نشده است، البته این پرواز هم کمک چندانی به مهار آتش نکرد.

 

ارسال نظر

کد امنیتی