امروز:  شنبه 24 آذر 1397
حدیث روز:
قال رسول الله صلى‏ الله‏ عليه ‏و‏آله :خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.(بحارالانوار، ج79، ص170)
کد خبر: 38
تاریخ انتشار: شنبه , 7 تير 1393 23:50
نویسنده: سعید برزگر

تاثیر تکنولوژی بر آلودگی دانشگاه به روابط غیرهمجنس ها

به گزارش سفیر باران به نقل از خبرگزاری دانشجو، قدیم ترها تنها محور ارتباطی افراد تلفن بود! مدتی بعد تلفن همراه هم دریچه ی جدیدی را برای ارتباط به ارمغان آورد .. حالا باگذشت بیش از یک دهه از ورود انواع تلفن همراه به بازار ، اینترنت و نرم افزار های شبکه های اجتماعی همچون وی چت ، واتس آپ ، وایبر ، لاین ، تانگو ... ارتباط میان انسان ها را بیشتر و راحت تر ساخته اند .


از سویی می توان گفت این راه های ارتباطی برای رفاه و آسایش جامعه ی دولت الکترونیک امروز راهکاری خوب و ارزشمند است .


اما از دیگر سوی به دلیل اختلاط بحث ها و ارتباط های خارج از چهارچوب و گسترده شدن دایره ی روابط و حریم ها با اشخاص دیگر می توان گفت به همان اندازه که این تکنولوژی ها سود آور است ، زیان آور هم هستند ! خاصه اینکه این ارتباط ها حضوری نیست و بسیاری از افراد بر این گمانند که در مراودات اینچنینی در بستر اینترنت و شبکه های اجتماعی نیازی به صداقت نیست و با این فرضیه ممکن است به سایر افراد حاضر در این نوع شبکه ها ضربه بزنند .


آنچه بیش از همه در این مقوله مد نظر ماست ، گرایش و تمایل دانشجویان به این نرم افزارها و رعایت باید و نباید ها از نظر آنان هنگام استفاده از این گونه وسایل ارتباطی است .


***
روی نیمکت دانشگاه با فاصله ای کم نشسته اند . دختر خانم کلاسورش را در دست دارد و بلند بلند می خندد . آقا پسر هم کمی آنطرف تر روی نیمکت گوشی موبایلش را در دست دارد . 
مهسا و نیما هر دو همکلاسی و دانشجوی رشته مهندسی پزشکی هستند. خودشان معتقدند که روابط شان در حد همکلاسی بودن است اما بیشتر از اینها به نظر می رسد . ماجرا بر سر جزوه گرفتن و جزوه دادن نیست . آنها تمام کلاس هایشان را با هم برمیدارند و بوسیله لاین و وی چت در دانشگاه و خارج از دانشگاه با هم در ارتباط هستند . چت گوگل هم راه دیگری برای ارتباط مهسا و نیما ست .


به عقیده ی آنها بودن این نوع وسایل ارتباط جمعی خیلی مفید است و باعث می شود هزینه های سنگین تلفن کاهش پیدا کند .


مهسا درباره حد روابط نامحرمان در این نوع شبکه های اجتماعی معتقد است که به صرف صحبت کردن و پی ام فرستادن هیچ گناهی صورت نمی گیرد چه بسا در بستری پاک (!) دختر و پسر با هم در ارتباطند و سوالها و حرفهای همدیگر را پاسخ می دهند . او یکی از دلایل شناخت و صمیمتش با نیما را ارتباط از طریق واتس آپ میداند !


***
پردیس دانشجوی رشته فیزیک و محمد دانشجوی رشته الکترونیک است .


خیلی اتفاقی هنگامی که وی چت گوشی هایشان فعال بوده با یکدیگر آشنا شده اند و بعد از کلی رد و بدل کردن پیام ، در دانشگاه قرار می گذارند و با همدیگر آشنا می شوند .


ظاهر پردیس موقر و متین است و می توان گفت تا با اینکه مانتویی است اما حجاب خوبی دارد . محمد هم به نظر محجوب می رسد . اما از این دو چهره انتظار می رود که روابطی دارای چهارچوب و بر پایه آموزه های دینی داشته باشند که گویا این عقیده بوسیله ی نرم افزارهای ارتباط جمعی تحت الشعاع قرار گرفته .


پردیس معتقد است که هر حرفی را نمی تواند یا خجالت می کشد به محمد بزند آنرا در واتس آپ می گوید . محمد هم معتقد است نسل جدید شبکه های ارتباط جمعی باعث کمرنگ تر شدن ایمان در جوانهای جامعه شده اما کاری نمی شود کرد !


پردیس و محمد بعضی از روزهای درسی شان مشترک است اما در سایر اوقات ( حتی گاهی سر کلاس ) برای هم پیام می فرستند و چیزهایی را که دوست دارند با دیگری به اشتراک می گذارند .


پردیس خیلی واضح بیان میکند که پدر و مادرش مدتها بود برایش گوشی جدیدی نمی خریدند تا از شر این نوع شبکه ها در امان باشد و در محیطی آرام و بدور از این تزاحمات درسش را بخواند . اما او با گرفتن چند کار دانشجویی هزینه ی خرید گوشی جدید با نرم افزار اندروید را برای خود فراهم کرده است !


***
سیما دانشجوی مهندسی نساجی و آرش یکی از کارمندان دانشگاه است !


گوشه ای از دانشگاه روی زمین نشسته اند و جزوه ی باز جلوی سیما بد جوری توی ذوق می زند . جزوه ای که باز است اما توجهی به آن نمی شود .


از چگونگی دوستی آنها می پرسم . سیما می گوید برای حل یکی از مشکلات انتخاب واحدش به واحدی از دانشکده مراجعه می کند و آرش که کارمند آن قسمت بوده است برای پیگری مشکل شماره ی تلفن همراه سیما را می گیرد . چند شب بعد سیما آرش را در واتس آپ و وایبر و لاین می بیند و مکالمات ابتدایی بین آنها شکل می گیرد . از آن به بعد سیما بیشتر به محل کار آرش می رود و در خارج از دانشگاه هم بوسیله ی این نرم افزارها در ارتباط هستند .


آرش معتقد است دست تقدیر سیما را در مقابل او قرار داده است . اما خدا می داند که در وایبر و واتس آپ این دو نفر اسامی چه افراد دیگری به چشم می خورد ...


***
فاطمه دختری موقر و با حجاب است که در نیمکتی نزدیک مسجد دانشگاه نشسته است . کلی ورقه و جزوه در کنارش باز است .


در باره ارتباط محرم و نامحرم در بین دوستان و همکلاسی های دانشجویش می پرسم .


می خندد و می پرسد : چیزی که فراوان است از این نوع ارتباط هاست ...


فاطمه معتقد است اکثر همکلاسی هایش با پسرهای دانشکده از طریق این نرم افزارهای ارتباطی ، در گفت و شنود هستند .


او که دانشجوی پزشکی است و درسهای زیادی برای خواندن دارد ، از سویی عقایدی دارد که مانع می شود وارد این شبکه ها شود ؛ گوشی موبایل ساده اش را از جیبش بیرون می آورد و به من نشان می دهد .


یکی از دلایل قدیمی بودن گوشی فاطمه همین است که با نشان دادن آن به سایر همکلاسی هایش بتواند راحت خود را از دایره ی ورود به این نوع تعاملات حذف کند !


او به حریم میان پسر و دختر و یا همان محرم و نامحرم خیلی مقید است .


فاطمه می گوید که در اکثر این مراودات تنها چیزی که مطرح نمی شود مباحث درسی است ! به نوعی سرگرمی های بی فایده و یا جملات و لطیفه های خاص یا به اشتراک گذاری متن و عکس است که وقت دانشجویان را می گیرد و از این دریچه آنها را روز به روز با هم صمیمی تر میکند. حتی می گوید که دو نفر از همکلاسی هایشان از طریق واتس آپ با هم دوست شدند و دوستی شان آنقدر پیش رفت که گمان کردند خیلی خوب همدیگر را شناخته اند و تا مرز عقد پیش رفتند اما به اختلاف شدید فرهنگی و خانوادگی برخوردند و حالا درگیر آن همه احساسات و عدم موافقت خانواده هستند ...


***


سعید و پروانه نزدیک دانشکده ادبیات روی لب جدول نشسته اند . بلند بلند می خندند ..


هر دو دانشجوی رشته ادبیات هستند . گوشی گران قیمت پروانه بد جوری خود نمایی میکند . اما سعید گوشی معمولی تری دارد .


همایش یک روزه در مورد شعرای معاصر که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه برگزار شده بود ، زمینه ساز آشنایی آنها با هم است .


همایشی که به گفته ی سعید اصلا کسی حواسش به سخنرانی ها و مدعوین نبود و همه مشغول دوستیابی و شعر فرستادن در شبکه های اجتماعی برای حاضران در مراسم بودند !


آنها برای دیدن صفحه ی گوشی یکدیگر حتی دستهای هم را میگیرند ! یک نوع بی قیدی نامانوسی در رفتارشان دیده می شود که می توان گفت شروعش از همین رابطه ی شبکه اجتماعی است که به سرعت جلو رفته و باعث این صمیمت نابه جا شده است .


سعید خیلی آشکار میگوید که همه ی همکلاسی های دختر و هم دانشگاهیانش را در وی چت دارد . او یکی از اعضای فعال در گروه وی چت دوستان دانشگاهی شان است و جک و شعرهای عاشقانه ی بسیاری را ری شیر می کند .


آنها معتقدند در جامعه ای که هیچ دلخوشی ای (!) برای یک جوان دانشجو نیست بهترین راه همین ارتباط های مجازی است تا افراد دلشان به با هم بودن خوش شود ....


***
یکی از پرسنل دانشگاهی است . بسیار متین و موقر و با حجابی کاملا اصیل .


مرا به اتاقش دعوت میکند و مشغول گفتگو می شویم .


معتقد است که از وقتی این نرم افزار ها در میان جوانان شیوع پیدا کرده است حریم میان آنها به سرعت روبه تخریب است . کمتر کسی است که در دانشگاه آلوده به این نوع روابط نشده باشد . دختر و پسری که روز ثبت نام به همراه والدینشان به دانشگاه می آیند ، یعنی در خانواده ای بزرگ شده اند که پدر و مادر حریم ها را رعایت کرده اند و حسابی مراقب رفتار آنها بوده اند . اما در دانشگاه گویی پوسته ای می اندازند و تبدیل به یک انسان دیگری می شوند . انسانی که خودش همه چیز را تشخیص می دهد ونیازی به راهنمایی بزرگترها بخصوص پدر و مادر ندارد . بچه ای که در خانواده ای با اصالت و نجیب بزرگ شده در دانشگاه با نامحرمان گعده می گیرد و خیلی راحت به بهانه ی ساعت تفریح گرم میگیرند و خوش و بش می کنند . سابقا جزوه بهانه ی تعامل میان دانشجویان دختر و پسر بود اما حالا بدون هیچ بهانه ای همه اینترنت های گوشی هایشان در کلاس روشن است و راحت یکدیگر را در شبکه های اجتماعی ادد می کنند و ادامه ی ماجرا ..
والدینی که نگران تربیت فرزندشان هستند مدام به دانشگاه زنگ میزنند و از حراست می خواهند که کنترل بیشتری را بر روی دانشجویان داشته باشند اما مگر می شود در جامعه ی امروز موبایل دانشجو را از او گرفت به بهانه ی ورود به دانشگاه ؟ پس عملا حراست هیچ گزینه ای پیش رو ندارد برای مقابله با این ارتباط های شبکه ای . 
او که خود دانش آموخته ی مدیریت آموزشی است می گوید : در بستر محیط های آموزشی ورود هر مقوله ای که جذاب تر از درس و تحصیل باشد عاملی خواهد بود برای درس گریزی و دوری از هدف !
***
آنچه مسلم است این است که هرچند شبکه های ارتباط جمعی خیلی به سرعت در جهت پیشبرد دنیا به سمت دهکده جهانی حرکت می کنند اما بر کسی پوشیده نیست که عوارضی را هم در این مسیر زمینه سازی می کنند . از مهمترین تاثیرات این شبکه ها زیر سوال رفتن حریم ها و بخصوص اتلاف وقت در جهت نامطلوب است . از آنجایی که خاصه ی هر تکنولوژی بهره برداری و صحیح و ناصحیح است ، متاسفانه باید بگوییم که با رشد و در دسترس قرار گرفتن این نرم افزارها روابط دختران و پسران جوان بخصوص قشر دانشجو حسابی از کنترل خارج شده و آنچه که در این میان به شدت روبه معضل شدن پیش می رود ؛ عدم صداقت و دروغ هایی است که از دریچه این شبکه ها بیان می شود و افراد دلبسته شده و بعدها با مشاهده ی حقیقت دچاربحران های روحی خواهند شد . 
برای کنترل این شبکه ها و آنچه در این محافل می گذرد هیچ کسی نمی تواند به اندازه ی خود فرد و وجدانش موثر باشد . بی شک همه ی افراد خوب و بد را می شناسند و از همین زاویه می توانند با قدم ننهادن در جاده ای که امن نیست خود را از خطر و اشتباه مصون بدارند . 
پس لازم است اندکی بیشتر به ندای وجدانمان توجه کنیم !

مرضيه09/04/1393
واقعا طرز فکرتون وحشتناکه!‏ من دختری چادری نيستم حجابمم کامل نيست اونقدرا؛ولی حالم از فيسبوکو واتس آپو امثالش بهم ميخوره عضو هيچکدوم نيستم با همکلاسيای پسرم حتی سلام عليکم ندارم!‏ اونوقت شما چطور اينقد قاطعانه مقاله مينويسيد ک فقط اونی ک چادريه خوبه؟متاسفم واسه ذهنه خرابتون
مریم09/04/1393
عالی بود ممنونم
فاطمه09/04/1393
حرفای خوبی زده که !!کجا اسمی از دختر جادری اورده مرضیه خانم؟بخاطر نظر شما من کل متن رو خوندم ولی ندیدم موضع خاصی گرفته باشه همش کلی حرف زده!!!!!!
علی رضاااا09/04/1393
بابا واتس اپ خوبه که!اینا دیگه یعنی چی؟!
مرضيه10/04/1393
چطور نديدی فاطمه خانوم!اسم چادر نياورده ولي کاملا واضح گفته ک فاطمه دختر باحجاب و موقریه ك گوشی ساده داره و ادامه داستان

ارسال نظر

کد امنیتی