امروز:  يكشنبه 30 دي 1397
حدیث روز:
امام رضا علیه السلام:هیچ بنده اى حقیقت ایمانش را کامل نمى کند مگر این که در او سه خصلت باشد: دین شناسى، تدبر نیکو در زندگى، و شکیبایى در مصیبت ها و بلاها.تحف العقول ص324

10 توصیه ایت الله بجت برای زیارت امام رضا (ع)

کد خبر: 526
تاریخ انتشار: يكشنبه , 1 مرداد 1396 12:38
نویسنده: سمانه خسروی

آيت‌الله العظمي بهجت مي‌فرمود : لازم نيست حوائج خود را در محضر امام بشمريد . حضرت مي‌دانند ، مبالغه در دعاها نکنيد ! زيارت قلبي باشد .


1- زيارت شما قلبي باشد. در موقع ورود اذن دخول بخواهيد، اگر حال داشتيد به حرم برويد. هنگامي که از حضرت رضا عليه‌السلام اذن دخول مي‌طلبيد و مي‌گوييد:
«أأدخل يا حجة الله: اي حجت خدا، آيا وارد شوم؟»
زيارت امام رضا عليه‌السلام از زيارت امام حسين عليه‌السلام بالاتر است، چرا که بسياري از مسلمانان به زيارت امام حسين عليه‌السلام مي‌روند. ولي فقط شيعيان اثني عشري به زيارت حضرت امام رضا عليه‌السلام مي‌آيند.

2- به قلبتان مراجعه کنيد و ببينيد آيا تحولي در آن به وجود آمده و تغيير يافته است يا نه؟ اگر تغيير حال در شما بود، حضرت عليه‌السلام به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سيدالشهداء عليه‌السلام گريه است، اگر اشک آمد امام حسين عليه‌السلام اذن دخول داده‌اند و وارد شويد.

3- اگر حال داشتيد به حرم وارد شويد. اگر هيچ تغييري در دل شما به وجود نيامد و ديديد حالتان مساعد نيست، بهتر است به کار مستحبي ديگري بپردازيد. سه روز روزه بگيريد و غسل کنيد و بعد به حرم برويد و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهيد.

4- بسياري از حضرت رضا عليه‌السلام سؤال کردند و خواستند و جواب شنيدند، در نجف، در کربلا، در مشهد مقدس،- هم همين طور - کسي مادرش را به کول مي‌گرفت و به حرم مي‌برد. چيزهاي عجيبي را مي‌ديد.

5- ملتفت باشيد! معتقد باشيد! شفا دادن الي ماشاءالله به تحقق پيوسته. يکي از معاودين عراقي غده‌اي داشت و مي‌بايستي مورد عمل جراحي قرار مي‌گرفت. خطرناک بود، از آقا امام رضا(ع) خواست او را شفا بدهد، شب، حضرت معصومه عليهاالسلام را در خواب ديد که به وي فرمود: «غده خوب مي‌شود. احتياج به عمل ندارد!» ارتباط خواهر و برادر را ببينيد که از برادر خواسته، خواهر جوابش را داده است.

6- همه زيارتنامه‌ها مورد تأييد هستند. زيارت جامعه کبيره را بخوانيد. زيارت امين الله مهم است. -قلب شما- اين زيارات را بخواند. با زبان قلب خود بخوانيد. لازم نيست حوائج خود را در محضر امام عليه‌السلام بشمريد. حضرت عليه‌السلام مي‌دانند! مبالغه در دعاها نکنيد! زيارت قلبي باشد. امام رضا عليه‌السلام به کسي فرمودند: «از بعضي گريه‌ها ناراحت هستم!»

7- يکي از بزرگان مي‌گويد، من به دو چيز اميدوارم؛ نخست آنکه قرآن را با کسالت نخوانده‌ام. بر خلاف بعضي که قرآن را آنچنان مي‌خوانند که گويي شاهنامه مي‌خوانند. قرآن کريم موجودي است شبيه عترت. دوم، در مجلس عزاداري حضرت سيدالشهداء گريه کرده‌ام.

حضرت آيت‌الله العظمي بروجردي رحمة‌الله عليه مبتلا به درد چشم شدند، فرمودند: «در روز عاشورا مقداري از گِلِ عزاداري امام حسين عليه‌السلام را بر چشمان خود ماليدم، ديگر در عمرم مبتلا به درد چشم نشدم و از عينک هم استفاده نکردم!»
پس از حادثه بمب گذاري در حرم مطهر حضرت رضا عليه‌السلام حضرت به خواب کسي آمدند، سؤال شد.
«در آن زمان شما کجا بوديد؟ فرمودند: کربلا بودم.»
اين جمله دو معني دارد:
معني اول اين که حضرت رضا عليه‌السلام آن روز به کربلا رفته بودند.
معني دوم يعني اين حادثه در کربلا هم تکرار شده است. دشمنان به صحن امام حسين عليه‌السلام ريختند و ضريح را خراب کردند و در آنجا آتش روشن کردند!

8- کسي وارد حرم حضرت رضا عليه‌السلام شد، متوجه شد سيدي نوراني در جلوي او مشغول خواندن زيارتنامه مي‌باشد، نزديک او شد و متوجه شد که ايشان اسامي معصومين - سلام الله عليهم - را يک يک با سلام ذکر مي‌فرمايند. هنگامي که به نام مبارک امام زمان ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ رسيدند سکوت کردند! آن کس متوجه شد که آن سيد بزرگوار خود مولايمان امام زمان سلام الله عليه و ارواحنا له الفداء است.

9- در همين حرم حضرت رضا عليه‌السلام چه کراماتي مشاهده شده است. کسي در رؤيا ديد که به حرم حضرت رضا عليه‌السلام مشرف شده و متوجه شد که گنبد حرم شکافته شد و حضرت عيسي و حضرت مريم عليهماالسلام از آنجا وارد حرم شدند. تختي گذاشتند و آن دو بر آن نشستند و حضرت رضا عليه‌السلام را زيارت کردند.

روز بعد آن کس در بيداري به حرم مشرف شد. ناگهان متوجه شد حرم کاملاً خلوت است! حضرت عيسي و حضرت مريم عليهماالسلام از گنبد وارد حرم شدند و بر تختي نشستند و حضرت رضا عليه‌السلام را زيارت کردند. زيارت‌نامه مي‌خواندند. همين زيارت‌نامه معمولي را مي‌خواندند! پس از خواندن زيارت‌نامه از همان بالاي گنبد برگشتند. دوباره وضع عادي شد و قيل و قال شروع شد حال آيا حضرت رضا عليه‌السلام وفات کرده است؟

10- حرف آخر اين که: عمل کنيم به هر آنچه که مي‌دانيم. احتياط کنيم در آنچه خوب نمي‌دانيم. با عصاي احتياط حرکت کنيم.

 

برچسب : امام رضا ، زیارت امام رضا، ایت الله بجت، توصیه ایت الله بجت برای زیارت امام رضا


ارسال نظر

کد امنیتی