امروز:  يكشنبه 30 دي 1397
حدیث روز:
امام على عليه السلام :آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.نهج البلاغه(صبحی صالح) ص223 ، خطبه 158

چرا باید از فلسطین حمایت کرد؟

کد خبر: 458
تاریخ انتشار: پنجشنبه , 10 تير 1395 14:29
نویسنده: سفیر باران

در آموزه های دینی ما به کرات حمایت از مظلوم در برابر ظالم سفارش شده است و قرآن کریم كسانى را كه نسبت به كمك و يارى ستمديدگان، سكوت و بى تفاوتى اختيار كرده اند و قيام نمى كنند، سرزنش و ملامت نموده.
 قران کریم اینگونه افراد را مورد سؤال قرار مى دهد: « وَ ما لَكُمْ لا تُقاتِلُونَ فِى سَبِيلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْية الظَّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيراً »؛ «چرا در راه خدا و در راه مردان و زنان و كودكانى كه (به دست ستمگران) تضعيف شده اند، پيكار نمى كنيد همان افراد (ستمديده اى) كه مى گويند: خدايا! ما را از اين شهر كه اهل آن، ستمگرند، بيرون ببر و براى ما از طرف خود، سرپرست قرار ده و براى ما از طرف خود، يار و ياورى تعيين فرما»نساء آیه 75
علاوه بر قران، در سیره ائمه اطهار یاری از مظلوم همواره وجود داشته است به طور مثال از امام صادق(ع) نيز نقل شده است: « هيچ مؤمنى، مؤمن ستمديده اى را يارى نمى رساند، مگر اين كه عمل او، برتر از يك ماه روزه و اعتكاف در مسجد الحرام باشد و هيچ مؤمنى نيست كه بتواند برادر خود را يارى رساند و ياريش دهد، مگر اين كه خداوند در دنيا و آخرت او را يارى كند».

حمایت از فلسطین سیاست راهبردی جمهوری اسلامی
بر کسی پوشیده نیست که منافع ملی یک کشور فقط در مرزهای جغرافیایی آن کشور خلاصه نمی شود بلکه تمام کشورهای جهان در چارچوب سیاست های خارجی و راهبری خود سعی دارند دولت ها و ملت هایی را همسو و همگرا کنند و برای این همراهی راهبردی سالانه هزینه های مادی و معنوی  زیادی از کمک های مالی مستقیم گرفته تا حمایت ها اطلاعاتی، مالی و سیاسی در مجامع بین المللی خرج می کنند و این حمایت ها در راستای تامین منافع امنیتی و راهبردی هر کشوری خلاصه می شود.
خیلی از دولت های اروپایی که روزانه در کشورشان اعتصابات گسترده صنفی صورت می گیرد سالانه کمک های مالی با ارقام بالایی را به کشورهای همسایه و همسو پرداخت می کنند تا این کشورها در سازمان های بین المللی و منطقه، سیاستی هماهنگ را اتخاذ کنند.

برخی کشور ها نیز که خوی استکباری دارند؛ با قُلدری و با ایجاد پایگاه های نظامی در اقصی نقاط جهان منافع خود را دنبال می کنند و از طرفی تهدیدی به شمار می روند برای آن دسته از کشورهایی که در مقابل اهداف آنها ایستاده اند.
در خاورمیانه نیز که سال ها جنگ و کشتن افراد بی گناه به یک تراژدی، توسط حامیان اسلام آمریکایی تبدیل شده است، حمایت کشورمان با یک نگاه بلند مدت از هسته های مقاومت و نهضت های آزادی بخش در جهان اسلام علاوه بر اینکه موجب بازدارندگی اهداف پلید امپریالیسم جهانی است، اهرم قدرت ایران در معادلات منطقه به شمار می رود.

 فلسطین و فطرت پاک انسانی
وقتی رسانه های آزاد دنیا موفق می شوند گوشه هایی از همه مصائبی که بر سر زنان و کودکان مظلوم سرزمین زیتون می آید را به تصویر بکشند، فطرت های پاک انسانی در سراسر جهان با هر دین و آئینی ضمن ابراز همدردی با مردم فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی، در مقابل دفاتر سازمان های بین المللی در کشورشان تجمع می کنند.
انسان های بیداری که از جنوب شرقی آسیا تا قلب اروپا همزمان با آخرین جمعه ماه رمضان به همراه مسلمانان در حمایت از مردم فلسطین به خیابان ها می آیند.
این حرکت مسلمانان نشان میدهد که انسانیت محدود به جغرافیا نیست، چراکه  ظلم در هر نقطه ای از کره ی زمین اتفاق افتد فطرت پاک انسان آن را محکوم خواهد کرد.

نگذاریم فلسطین ذبح شود
با تمام این تفاسیر میتوان نتیجه گرفت که؛ دین، منافع ملی و انسانیت حکم می کند تا اولا نگذاریم مردم فلسطین در میان هجوم وحشیانه یک رژیم نامشروع مورد ظلم واقع شود، ثانیا توهم اسرائیل بزرگ و چنبره دولت های مستکبر در منطقه برای همیشه به فراموشی سپرده شود، ثالثا رژیم نژاد پرست صهیونیستی فکر نکند با یک پروپاگاندای رسانه ای می تواند سالیان هزاران کودک را دور از چشمان جهانیان ذبح کند و فریادی از ملت ها بلند نشود.
*مجتبی ارغوان

ارسال نظر

کد امنیتی